Pomeranian

nugo-tasky-pro-male-pejsky-pomeranian

Veselý extrovert, sebevědomý hafan v těle roztomilého plyšového medvídka. Tak nějak by se dal ve zkratce charakterizovat pomeranian neboli pomík. Přečtěte si další díl našeho seriálu o malých psích plemenech!

Základní informace

Původ plemene

Německo

Výška v kohoutku

13 – 22 cm

Hmotnost v dospělosti

1,9 – 3 kg

Věk

12 – 16 let

  

Popis plemena

Pomeranian neboli pomík vypadá jako plyšový medvídek. Často bývá zaměňován s německým trpasličím špicem, který se ale od pomeraniana liší. A přestože patří pomeranian dle FCI mezi špice, podle mnohých chovatelů by si zasloužil být samostatným plemenem.

Pomeranian je známý svou huňatou hřívou kolem hlavy a bohatou nadýchanou srstí, která se skládá z podsady a krycí srsti. Srst může mít mnoho barev: nejčastěji bývá oranžová, oranžová s černým melírem, černá, krémová, hnědá i bílá, vzácně také vlkošedá.

Toto plemeno je pro svou nenáročnost vhodné i do bytu. Vzhledem k tomu, že se jedná o společenské plemeno, rozhodně se nedoporučuje chovat pomeraniany venku.

 

Povaha plemena

Pomeranian je veselý, zvědavý, hravý, přátelský a extrovertní pes s vysokým sebevědomým. Sám sebe pravděpodobně považuje za mnohem většího, než ve skutečnosti je. To přináší určité nepříjemnosti – chovatelé musí své svěřence neustále hlídat, aby neprovokovali větší psy, což dělají při každé příležitosti.

Pomeranian má stejně jako ostatní malá plemena sklony k hlasitému štěkání. To z něj sice dělá vynikajícího hlídače, ale dříve nebo později může neustálý štěkot začít vadit sousedům nebo lézt na nervy i samotnému majiteli. Je proto třeba být již od štěněte v tomto ohledu důsledný a štěkání psovi zakázat.

Pro svou hravost je pomík vhodný pejsek dětem. Ty ale musí respektovat velikost plemene a musí se k němu umět chovat tak, aby mu neublížily.

 

Historie plemena

Toto trpasličí plemeno pochází z Pomořanska (území na pomezí dnešního Polska a Německa), ale svou dnešní podobu získal v Anglii a v USA. Své jméno získal dle místa původu, které se v němčině řekne Pommern.

Dříve býval označován také jako pomořanský špic. Díky jeho povaze a vzhledu obliba plemena rostla a brzy se pomeranian rozšířil do celého světa. Získal si mnoho příznivců. Mezi jeho chovatele patřila např. i královna Viktorie.

 

Základní péče o pomeraniany

Srst pomeranianů je potřeba alespoň jednou týdně vykartáčovat, jinak příliš péče nevyžaduje. Určitě se ale nedoporučuje stříhat pejska nakrátko (střih na „Boo“).

Stříhání na krátko totiž nejenže ničí pomeranianům jejich plyšový vzhled (srst se totiž už nemusí vrátit do původního stavu), ale hlavně narušuje termoizolaci. Huňatá srst pomíka v zimě hřeje a v létě chrání před horkem. Ostříhaní jedinci se mohou například spálit na sluníčku. Krátká srst je také méně odolná vůči špíně, která se v ní lépe drží.

Pokud jde o stříhání, stačí zastřihovat pouze srst na ouškách a na tlapkách. Podle potřeby zastřihujte také drápky.

Z hlediska výživy a prostoru se jedná nenáročné plemeno. Jako zástupce společenského plemena vyžaduje pomeranian lidskou přítomnost a dostatek lásky.

Jak je to se zdravotními problémy? Pomeranian je považován mezi trpasličími plemeny za celkově zdravého psa. Častým jevem, který tyto pejsky potkává, může být vykloubení čéšky. 

 

Pomíci Nugo tašce

 tasky-pro-psy-nugo-pomeranian

Zajímavosti

  • Nejroztomilejším a zároveň nejznámějším pomeranianem byl zajisté pes Boo, který vlastnil svůj profil na Facebooku a mohl se pyšnit téměř 17 milióny fanoušků.

  • Píše se, že se jedná o vysněné plemeno Marka Vašuta, který si pomíka hodlá pořídit, až nebude tolik pracovně zaneprázdněn.