Jorkšírký teriér, jorkšír, nebo dokonce jorkšírek. Pejsek, který je laiky často vnímán jako módní doplněk pro blondýny a malý vzteklík. Přitom je to hlavně opravdový psí kamarád a velký pes v malém těle. Přečtěte si naše představení tohoto nevšedního psího plemene.
Zdroj: lidovky.cz
Základní informace
Původ plemene |
Anglie |
Výška v kohoutku |
22 – 24 cm |
Hmotnost v dospělosti |
2,4 – 3,2 kg |
Věk |
12 – 16 let |
Popis plemene
S výškou 22 až 24 cm a tělesnou hmotností dle standardu maximálně 3,2 kg je jorkšírský teriér jedním z nejmenších psích plemen na světě. Má dlouhou, lesklou a velmi jemnou srst, o kterou je třeba pravidelně pečovat.
Srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách, je rozdělená od čumáku až po ocas pěšinkou. Barva srsti je ocelově modrá, na hrudi tříslová.
Čenich jorkšíra je vždy černý. Malé uši ve tvaru písmene V jsou neseny ve vzpřímené poloze, jsou poměrně vysoké a neměly by být daleko od sebe.
Plně osrstěný ocas nosí jorkšír vzpřímený mírně nad úrovní hřbetu.
Povaha plemene
I když jde o jedno z nejmenších psích plemen, je jorkšírský teriér obvykle sebevědomý, živý, ostražitý, energický a inteligentní. Může být jak společenským psem, tak odvážným strážcem, který se nezalekne ani větších psů či cizích osob. Jako každý teriér ovšem vyžaduje důsledné a trpělivé vedení.
Při setkání s ostatními psy má malý jorkšír často tendenci se přeceňovat. Obvykle se tento psí trpaslík považuje za většího, než ve skutečnosti je. Nemá problém postavit se i daleko větším psům jako je doga či německý ovčák.
Jako správný teriér brání jorkšír v případě potřeby svůj dům a svou rodinu do posledního dechu.
Miluje pohyb, proto je i vhodným plemenem pro agility a jiné psí sporty. Pravidelný pohyb je pro toto plemeno velmi důležité.
Historie plemene
Příběh jorkšírského teriéra je úzce spjat s industrializací Anglie. Na konci 19. století začali v severním anglickém hrabství Yorkshire dělníci chovat toto plemeno za účelem hubení krys a potkanů.
Koncem 19. století však byl boj s hlodavci na ústupu a zároveň se v této době začalo rozvíjet šlechtění čistokrevných psích plemen. Obyvatelé chudých čtvrtí okresu Yorkshire si brzy uvědomili, že z chovu malých hezkých teriérů mohou velmi slušně profitovat.
Aby byl pes populární rovněž v aristokratických kruzích (zejména u dam), byla šlechtěním snížena hmotnost plemene a optimalizována dlouhá a hedvábná srst.
V roce 1886 byl jorkšírský teriér oficiálně uznán jako plemeno a stal se brzy jedním z nejoblíbenějších trpasličích plemen Británie. Jeho jméno dodnes nese místo, odkud tito drobní pejsci pocházejí.
Castle Bolton - Yorkshire
Základní péče
Hedvábně dlouhá a jemná srst jorkšírských teriérů naznačuje, že péče o toto psí plemeno vyžaduje spoustu času a také odborných znalostí. Ale žádný strach, s trochou cviku si svůj každodenní pečující rituál se svým psem užijete.
Pokud máte jorkšíra od štěněte, dbejte hned od začátku na to, aby si zvykl na kartáčování, koupání, čištění zubů, stříhání srsti a drápků. Opakovaným nácvikem a trpělivostí ale si na nezbytnou péči dokáže zvyknout i dospělý jedinec.
Srst tohoto malého teriéra je potřeba kartáčovat každý den. Dobrou volbou pro toto je kovový hřeben se širokými zuby. Alespoň jednou týdně by se měl jorkšír také vykoupat. Hlavu je dobré očistit vždy pouze houbičkou, aby se voda nedostala do citlivého čumáku.
Jorkšírští teriéři nemění se změnou ročního období srst. Srst může být stříhána. S ohledem na krátký či dlouhý sestřih je potřeba zajít zhruba třikrát až čtyřikrát k profesionálnímu kadeřníkovi. Výstavním psům nechávají majitelé srst dlouhou.
Asi jednou týdně by se jorkšírovi měly zkrátit také drápky. Chovatelé by neměl zapomenout ani na pravidelné čištění zubů – a to nejen těch svých, ale také zubů jejich jorkširského teriéra.
V Nugo tašce
Zajímavosti
- Některé zdroje uvádějí, že po čivavě je jorkšír druhým nejmenším psím plemenem na světě.
- Nejvyššího věku v České republice dosáhl pes Rony. Podle české databanky rekordů se dožil úctyhodných 19 let, 2 měsíců a 8 dní!